Home » Artikelen » EU sancties opgeheven in Syrie

EU sancties opgeheven in Syrie

De Europese Unie heeft alle sancties tegen de Syrische Arabische Republiek opgeheven. Niet omdat het land nu opeens een democratie is, maar omdat het Ba’ath regime in december omver geworpen is. De nieuwe regering in Syrië is pro-westers en dus worden de Europese economische sancties die in 2011 waren ingevoerd, opgeheven. Hiermee toont de EU aan dat hun sancties puur waren ingesteld omdat het vorige regime zich in dienst van het andere kamp stelde, het oosterse imperialisme. Het huidige regime in Damascus wil dansen naar de wensen van het westerse imperialisme.

Zes maanden na de val van Bashar al-Assad  

Op 8 december 2024 vluchtte dictator Bashar al-Assad uit Syrië. Daarmee kwam een einde aan het regime van de Syrische Ba’ath Partij. De Europese Unie had sancties ingesteld tegen al-Assad in 2011, toen hij zijn leger ging inzetten tegen ongewapende demonstranten. Jaren lang was het Ba’ath regime geïsoleerd van de wereld. Het raakte erg afhankelijk van Russische steun en toen dat wegviel na 2022, bleek hoe weinig er over was van het Syrische regeringsleger, dat tussen 2011 en 2022 nog in staat was om de islamitische rebellen en ook Islamitische Staat tegen te houden. In slechts een week wisten rebellen van de Organisatie voor de Bevrijding van de Levant, het Syrische regeringsleger omver te werpen met slechts 15.000 soldaten en zonder luchtmacht.

Voor veel Syriërs was de val van Bashar al-Assad een bevrijding. Behalve in het noord oosten, waren bijna alle steden in het westen van het land nog onder Ba’ath bestuur. Na 8 december was men vooral blij dat het wrede regime gevallen was, een regime dat honderdduizenden liet oppakken en martelen. We kennen allemaal de beelden van de gevangenissen waarin tegenstanders van de al-Assad dynastie gemarteld werden. Dat de dictatuur viel is natuurlijk positief, alleen we moeten terecht sceptisch zijn tegenover de nieuwe machthebbers.

Want nieuwe overgangsregering bestaat voornamelijk uit politici van de Organisatie voor de Bevrijding van de Levant (HTS), een voormalige islamitische rebellengroep. Ironisch is wel dat de nieuwe president van Syrië nog enkele jaren geleden werd omschreven als een Al-Qaida type terrorist door de Amerikanen. Ahmed al-Sharaa vocht onder de naam Abu Mohammad al-Julani, voor een islamitische theocratie en er stond een beloning van 10 miljoen dollars op zijn hoofd. Nu is deze Ahmed al-Sharaa een vriend van de westerse wereld, juist omdat hij bereid is om marktwerking in te voeren en de Syrische economie te dereguleren.

Nog geen verenigd land

Ondanks de ondergang van de Ba’ath Partij is Syrië nog niet verenigd. Het noord oosten staat onder controle van de Democratische Autonome Administratie van Noord Oost Syrië (DAANES). Deze administratie werd in 2018 opgericht uit vrijgevochten Koerdische, Arabische en Assyrische gebieden. Hoewel de Koerden de meerderheid uitmaken, is het foutief om de DAANES te omschrijven als ”Koerdisch”. In de gebieden van de autonome administratie heerst een zeldzaam voorbeeld van democratisch zelfbestuur. Waar Syrië elders vooral autoritair, corrupt en ondemocratisch van aard is, hebben werkenden meer te zeggen in de DAANES. Dit komt omdat de Koerden die de Rojava Revolutie begonnen in 2013, zich lieten inspireren door de leer van Abdullah Öcalan.

Het nationalistische Turkije heeft een enorme hekel aan de Democratische Autonome Administratie van Noord Oost Syrië. Dit omdat de idealen van Öcalan een bedreiging vormen voor het Turkse nationalisme. Daarom vielen de Turkse imperialisten in 2016, Noord Syrië binnen en verdreven de Koerden uit het Afrin Kanton. Ankara heeft veel voormalige IS terroristen opgevangen en opnieuw bewapent als deel van het zogenaamde ”Syrische Nationale Leger” (SNA), een pro-Turkse militie die vecht voor Recep Tayyip Erdoğan. Het SNA houdt controle over de bezette noordelijke gebieden in samenwerking met het Turkse leger. Ahmed al-Sharaa heeft dus niet de controle over een verenigd Syrië. Want de SNA/Turkije willen de bezette noordelijke gebieden gebruiken als buffer zone tussen Turkije en de DAANES. Ook de Israëliërs hebben de val van de Ba’ath Partij misbruikt om de DMZ in de bezette Golan Hoogte te annexeren.

Hypocrisie van het westen

De Amerikanen onder Donald Trump en de Europese Unie hebben de sancties tegen Syrië nu opgeheven. Een hypocriete daad want het land is geen vrije samenleving. In de rebellen gebieden waar de HTS al jaren het scepter zwaait is geen spraken van democratische rechten. HTS leiders hebben andersdenkenden opgepakt, demonstraties onderdrukt en theocratische regels opgesteld. Daarom is het behoorlijk hypocriet om de sancties nu op te heven, alleen omdat Ahmed al-Sharaa bereid is om marktwerking in te voeren en het kapitalisme van dienst te zijn. Het toont de ware aard van het westerse imperialisme en dat is niet de strijd voor vrijheid en democratie. Sancties die het westen instelt hebben niets te maken met de mensenrechten. Het heeft allemaal te maken met imperialistische invloed. Want we weten allemaal dat het westen graag met dictaturen samenwerkt.

Het westen hield hun mond toen Israël en Turkije, delen van Syrië inpikte. De Israëlische bezetting van de Golan Hoogte (1967), de Turkse bezetting van Noord Syrië (2016), allemaal mogelijk dankzij het zwijgen van de VS en de EU. Daarmee toont het westerse imperialisme haar hypocrisie. Want de Democratische Autonome Administratie van Noord Oost Syrië is nooit erkent. Wel heeft het westen de eerdere Syrische Overgangsregering (niet de huidige HTS regering) geaccepteerd, die zich sinds 2016 volledig onderwerpt aan Ankara en dictator Erdogan. Vermoedelijk is dat de rede waarom het westen de bezetting van Noord Syrië nooit bekritiseerd heeft. In de bezette noordelijke delen kreeg de internationaal erkende rebellenregering de macht van de Turkse bezetters. Dat die gebieden veroverd werden op de Democratische Autonome Administratie van Noord Oost Syrië en hun democratische vrijheden verloren hebben, laat het westen koud!

Socialisme is het alternatief voor Syrië

Revolutionair socialisten verwerpen de overgangsregering van Ahmed al-Sharaa. Dit omdat de HTS regering geen seculiere democratie nastreeft en dat ook in hun overgangsgrondwet duidelijk hebben gemaakt. Wij geven kritische steun aan de Democratische Autonome Administratie van Noord Oost Syrië, ook al wijzen we hun erop dat toenadering zoeken tot Ahmed al-Sharaa, de Koerdische, Arabische en Assyrische werkenden niets oplevert. De DAANES zal moeten vechten voor een socialistisch verenigd Syria onder democratische controle van de arbeidersklasse. Helaas lijken de leiders van de DAANES geen socialistisch klassenbewustzijn te bezitten, een resultaat van de vage leer van het democratisch confederalisme, dat de klassenstrijd niet bevordert. Wij pleiten voor democratische controle over de economie en alle publieke instanties, waarbij raden van de werkende klasse de politieke en economische macht krijgen.

Wij zeggen:

  • Nee tegen de overgangsregering van Ahmed al-Sharaa
  • Nee tegen de Turkse bezetting van Noord Syrië
  • Nee tegen de Israëlische bezetting van de Golan Hoogte
  • Nee tegen marktwerking en deregulering van de economie
  • Voor democratische controle over de Syrische economie
  • Onteigening van alle kapitalisten die rijk werden door het corrupte Ba’ath regime
  • Voor een nationaal onderzoek naar de schending van de mensenrechten door de HTS en SNA
  • Voor een nieuwe partij van de werkende klasse op een socialistisch programma
  • Voor een socialistisch Syria, als onderdeel van een vrijwillige socialistische federatie van het midden oosten

Scroll To Top